среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ��lepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy balaski PVC na plot i bramę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta PCV z Czerska na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe z Chełmka stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady z plastiku na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa stawia się z kamieni wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nierównych obrysach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий