понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą również za ozdobę. Z reguły takie sztachety z Winylu buduje się w nasłonecznionych elementach, w których prędko wzrastają i silnie się zagęszczają. Bez liku czaru maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego parkanu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak chcą tez wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe zdołają być bardzo wysmukłe, choć powinno się je regularnie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий